2019 Equestrian Results

Senior Rider Classes on the Flat 


1001  Local Rider

1st Grace Farrell - Vollrath Luigi
2nd Chris McKechnie - Creswick
3rd Tracy Holden - Vanillees Bling Bling
4th Elizabeth McKechnie – Havana


1002  Novice Rider - 17 years & over on the Flat 0-5 wins


1st Tracy Holden - Vanillees Bling Bling
2nd Bridie McCullough - Miss Mandy
3rd Michelle Fleming - King Tut
4th Karly Smith - Bachelor


1003  Youth or Girl Rider - 17yrs & under 21yrs


1st Grace Farrell - Vollrath Luigi
2nd Bridie McCullough - Miss Mandy


1004  Rider - 21 years of age & over


1st Philippa Whitaker - Sparkling Galaxy
2nd Chris McKechnie – Creswick
3rd Fiona Honeyman - Rosehill Park Sapphire
4th Karen Mckechnie - Damascus Steel

Champion Senior Rider Grace Farrell - Vollrath Luigi

Reserve Champion Senior Rider Philippa Whitaker - Sparkling Galaxy

 

Life After Racing Challenge


8104  Life After Racing Challenge


1st Lauren McKinlay - Amadeus
2nd Chantelle Kern - HE Tigger Tahnee
3rd Glenda Thomson - Anahera Lass


RAS - Livamol Thoroughbred Series


1050  Ridden Thoroughbred Show Horse Over 148cm


1st Vanessa Everton - Lady's Honour
2nd Anne Hjorth & Peter Hill - High Command
3rd Amanda clayton-greene - Puss in boots
4th Chantelle Kern - HE Tigger Tahnee


Hack & Park Hack


1005  Best Presented - Hack or Park Hack Rider & Equipment


1st Fiona Honeyman - Rosehill Park Sapphire
2nd Alannah Flannagan - High Command
3rd Kira Gilmoue - Velocity
4th Chantelle Kern - HE Tigger Tahnee


1006  Novice Park Hack to 158cm 0-2 Wins


1st Brooke Manak - Coniston Fabelhaft
2nd Chantelle Kern - HE Tigger Tahnee


1007  Novice Park Hack to 158cm 0-5 Wins


1st Brooke Manak - Coniston Fabelhaft
2nd Chantelle Kern - HE Tigger Tahnee


1008  Novice Hack Over 158cm 0-2 Wins


1st Lauren McKinlay - Amadeus
2nd Janine Sarjeant - Barossa Duke


1009  Novice Hack Over 158cm 0-5 Wins


1st Lauren McKinlay - Amadeus
2nd Chris McChe
3rd Janine Sarjeant - Barossa Duke
Champion Novice Park Hack Brooke Manak - Coniston Fabelhaft
Reserve Champion Novice Park Hack Chantelle Kern - HE Tigger Tahnee
Champion Novice Hack Lauren McKinlay - Amadeus
Reserve Champion Novice Hack Chris McChe


1010  Novice Paced and Mannered Park Hack 0-5 Wins


1st Isobel Martinez - Priceless
2nd Brooke Manak - Coniston Fabelhaft
3rd Chantelle Kern - HE Tigger Tahnee


1011  Novice Paced and Mannered Hack 0-5 Wins


1st Janine Sarjeant - Barossa Duke
2nd Amanda clayton-greene - Puss in boots
3rd Kira Gilmoue - Velocity


1012  Open Park Hack 148cm & not exceeding 153cm


1st Lisa Mulholland - Arcodas Justa Xcuse


1013  Open Park Hack 153cm & not exceeding 158cm


1st Chloe Roach - Brookfields Von Strauss
2nd Brooke Manak - Coniston Fabelhaft
3rd Isobel Martinez - Priceless


1014  Open Lady's Park Hack on type


1st Fiona Honeyman - Rosehill Park Sapphire
2nd Brooke Manak - Coniston Fabelhaft
3rd Isobel Martinez - Priceless


1015  Open Gentlemen's Park Hack on type


1st Chloe Roach - Brookfields Von Strauss


1016  Open Hack 158cm & not exceeding 163cm


1st Julie Wylie-Parkinson - Sparkling Galaxy
2nd Anne Hjorth & Peter Hill - High Command
3rd Kira Gilmoue – Velocity


1017  Open Hack Over 163cm


1st Vanessa Everton - Lady's Honour
3rd Chris McKechnie - Creswick


1018  Open Lady's Hack on type (conformation class) Lady or Gentlemen Rider


1st Vanessa Everton - Lady's Honour
2nd Julie Wylie-Parkinson - Sparkling Galaxy
3rd Kira Gilmoue - Velocity


1019  Open Gentlemen's Hack on type (conformation class) Lady or Gentlemen Rider


2nd Anne Hjorth & Peter Hill - High Command
3rd Amanda clayton-greene - Puss in boots
Champion Open Park Hack Chloe Roach - Brookfields Von Strauss
Reserve Champion Open Park Hack Fiona Honeyman - Rosehill Park Sapphire
Champion Open Hack Vanessa Everton - Lady's Honour
Reserve Champion Open Hack Julie Wylie-Parkinson - Sparkling Galaxy


1020  Open Paced & Mannered Park Hack Over 148cm & not exceeding 158cm


1st Brooke Manak - Coniston Fabelhaft
2nd Isobel Martinez - Priceless


1021  Open Paced & Mannered Hack Over 158cm


1st Julie Wylie-Parkinson - Sparkling Galaxy
2nd Anne Hjorth & Peter Hill - High Command
3rd Chris McKechnie - Creswick


Riding Horse


1029  Best Presented Riding Horse, Rider & Equipment


1st Natacha Otto - Normandy
2nd Michelle Fleming - King tut


1030  Novice Riding Horse 0-2 wins


1st Fleur Kern - HE ZIREMAR
2nd Michelle Fleming - King tut


1031  Novice Riding Horse 0-5wins


1st Fleur Kern - HE ZIREMAR
2nd Kerri Hedley - Nothing Coincidential
3rd Michelle Fleming - King tut
Champion Novice Riding Horse Fleur Kern - HE ZIREMAR
Reserve Champion Novice Riding Horse Kerri Hedley - Nothing Coincidential


1032  Novice Paced & Mannered Riding Horse 0-5 wins


1st Grace Farrell - Vollrath Luigi
2nd  Fleur Kern - HE ZIREMAR
3rd Michelle Fleming - King tut
4th Kerri Hedley - Nothing Coincidential


1033  Open Riding Horse over 148cm & not exceeding 163cm


1st Natacha Otto - Normandy
2nd Kerri Hedley - Nothing Coincidential


1034  Open Riding Horse over 163cm


1st Grace Farrell - Vollrath Luigi
2nd Karen McKechnie - Damascus Steel
3rd Sarah Matherson - Kazmere Walk the Talk


1035  Open Lady's Riding Horse on Type


1st Grace Farrell - Vollrath Luigi
2nd Natacha Otto - Normandy
3rd Kerri Hedley - Nothing Coincidential


1036  Open Gentleman's Riding Horse Type


1st Karen Mckechnie - Damascus Steel
2nd Sarah Matherson - Kazmere Walk the Talk
Champion Riding Horse Natacha Otto - Normandy
Reserve Champion Riding Horse Grace Farrell - Vollrath Luigi


1037  Open Paced & Mannered Riding Horse


1st Grace Farrell - Vollrath Luigi
2nd Karen Mckechnie - Damascus Steel
3rd Sarah Matherson - Kazmere Walk the Talk


Saddle Hunter Horse


1041  Best Presented Saddle Hunter Rider & Equipment


1st Candice Fox - SJ Duesenberg


1042  Novice Saddle Hunter 0-2 wins


1st Candice Fox - SJ Duesenberg
2nd Sarah Harrington - Fuu Man Chu
3rd Bridie McCullough - Miss Mandy
4th Karly Smith - Bachelor


1043  Novice Saddle Hunter 0-5 wins


1st Candice Fox - SJ Duesenberg
2nd Cherie Weck - Surprise
3rd Sarah Harrington - Fuu Man Chu
4th Bridie McCullough - Miss Mandy
Champion Novice Saddle Hunter Candice Fox - SJ Duesenberg
Reserve Champion Novice Saddle Hunter Cherie Weck - Surprise


1044  Novice Paced & Mannered Saddle Hunter 0-5 wins


1st Candice Fox - SJ Duesenberg
2nd Cherie Weck - Surprise
3rd Bridie McCullough - Miss Mandy
4th Sarah Harrington - Fuu Man Chu


1045  Open Saddle Hunter over 148cm & not exceeding 163cm


1st Martin Cleland - Ruby Jackson
2nd Sarah Harrington - Fuu Man Chu


1046  Open Saddle Hunter over 163cm


1st Bronte Bellian - Rosari Dante
2nd Candice Fox - SJ Duesenberg
3rd Susan Walls - Fiachra
4th Cherie Weck - Surprise


1047  Open Lady's Saddle Hunter on Type


1st Martin Cleland - Ruby Jackson


1048  Open Gentleman's Saddle Hunter on Type


1st Bronte Bellian - Rosari Dante
2nd Sarah Harrington - Fuu Man Chu
3rd Susan Walls - Fiachra
4th Karly Smith - Bachelor
Champion Saddle Hunter Bronte Bellian - Rosari Dante
Reserve Champion Saddle Hunter martin cleland - ruby jackson


1049  Open Paced & Mannered Saddle Hunter


1st Martin Cleland - Ruby Jackson
2nd Bronte Bellian - Rosari Dante
3rd Sarah Harrington - Fuu Man Chu
4th Susan Walls - Fiachra


Side Saddle


1055  Best Turned Out - Horse, Rider & Equipment


1st Lexi Nolan - Merivale Park State Fair
2nd Carolyn O'Grady - Forever Haze
3rd Jacinda Barendregt - Kingcroft Maximus
4th Manaia Sanerivi - Stone River Sleipnir


1056  Concours dElegance


1st Jacinda Barendregt - Kingcroft Maximus
2nd Carolyn O'Grady - Forever Haze
3rd Manaia Sanerivi - Stone River Sleipnir
4th Lexi Nolan - Merivale Park State Fair


1057  Best Side Saddle Rider


1st Jacinda Barendregt - Kingcroft Maximus
2nd Carolyn O'Grady - Forever Haze
3rd Manaia Sanerivi - Stone River Sleipnir 4th Lexi Nolan - Merivale Park State Fair


1058  Best Side Saddle Mount


1st Jacinda Barendregt - Kingcroft Maximus
2nd Carolyn O'Grady - Forever Haze
3rd Lexi Nolan - Merivale Park State Fair
4th Manaia Sanerivi - Stone River Sleipnir


1059  Best Paced & Mannered Side Saddle Mount


1st Jacinda Barendregt - Kingcroft Maximus
2nd Lexi Nolan - Merivale Park State Fair
3rd Manaia Sanerivi - Stone River Sleipnir
4th Carolyn O'Grady - Forever Haze
Champion Side Saddle Horse Jacinda Barendregt - Kingcroft Maximus
Reserve Champion Side Saddle Horse Carolyn O'Grady - Forever Haze


Working Hunter Horses


1069  Novice Working Hunter 0-2 wins


1st Melanie Dudding - Country Dream


1070  Novice Working Hunter 0-5 wins


1st Laura Hunt - Craighaven Nitro
2nd Melanie Dudding - Country Dream
3rd Jess Blair - Astro


1071  Open Working Hunter Horse - over 148cm & not exceeding 158cm


1st Annaliese Goettler - Brookdale Boy


1072  Open Working Hunter Horse - over 158cm & not exceeding 163cm


1st Anne Hjorth & Peter Hill - Clunbury Cash
2nd Sarah Revis - Triple Star Puzzled by Time
3rd Jess Blair – Astro


1073  Open Working Hunter Horse - over 163cm


1st Laura Hunt - Craighaven Nitro
2nd Melanie Dudding - Country Dream
Champion Working Hunter - Len Key Memorial Trophy Anne Hjorth & Peter Hill - Clunbury Cash
Reserve Champion Working Hunter Sarah Revis - Triple Star Puzzled by Time
Hunter Jumping Horses (over 148cm)


1074  Eye Opener Jump - will jump at least 6 Fences


1st Courtney Fox - Reflector
2nd Annaliese Goettler - Brookdale Boy
3rd Anne Hjorth & Peter Hill - Clunbury Cash
4th Lauren McKinlay - RockQ


1075  Novice Hunter Over Fences 0 - 5 wins


1st Laura Hunt - Craighaven Nitro
2nd Lauren McKinlay - RockQ
3rd Danielle Mills - Barney
4th Simone Lawrence - Millennium Falcon


1076  Local Hunter


1st Courtney Fox - Reflector
2nd Annaliese Goettler - Dan Sur
3rd Lauren McKinlay - RockQ
4th Danielle Mills – Barney


1077  Open Hunter Over Fences


1st Anne Hjorth & Peter Hill - Clunbury Cash
2nd Jess Blair - Astro
3rd Simone Lawrence - Millennium Falcon
4th Sarah Revis - Triple Star Puzzled by Time


1078  Open Hunter Over Fences Over 163cm


1st Courtney Fox - Reflector
2nd Laura Hunt - Craighaven Nitro
3rd Jessica Connell - Broadlands
4th Dawn Slater-Bosley – Outshine


1079  Ladies Hunter Over Fences


1st Courtney Fox - Reflector
2nd Danielle Mills - Barney
3rd Annaliese Goettler - Dan Sur
4th Sarah Revis - Triple Star Puzzled by Time


1080  Gentleman's Hunter Over Fences


1st Anne Hjorth & Peter Hill - Clunbury Cash


1081  Wire Jump - To Jump the Wire Jump only from both directions.


1st Annaliese Goettler - Dan Sur
2nd Anne Hjorth & Peter Hill - Clunbury Cash
3rd Danielle Mills - Barney
4th Simone Lawrence - Millennium Falcon


1082  Novice Adult Rider Over Fences 0 - 5 Wins


1st Courtney Fox - Reflector
2nd Laura Hunt - Craighaven Nitro
3rd Simone Lawrence - Millennium Falcon


1084  Best Rider Over Fences - 21 Years Old & Over


1st Anne Hjorth & Peter Hill - Clunbury Cash
2nd Lauren McKinlay - RockQ
3rd Sarah Revis - Triple Star Puzzled by Time
4th Danielle Mills - Barney
Champion Senior Rider Over Fences Anne Hjorth & Peter Hill - Clunbury Cash
Reserve Champion Senior Rider Over Fences Courtney Fox – Reflector


1085  Franklin Champion Hunter


1st Anne Hjorth & Peter Hill - Clunbury Cash
2nd Jessica Connell - Broadlands
3rd Courtney Fox - Reflector
4th Lauren McKinlay - RockQ
5th Annaliese Goettler - Dan Sur
6th Laura Hunt - Craighaven Nitro


PONY SECTION


Junior Rider Classes


1100  Novice Junior Rider 16 years old & under. 0 - 5 wins


1st Grace Purdie - KS B-Witched
2nd Zoe Garland - Taurimu Da Vince
3rd Sirya Smith - Ashbury La Deva
4th Sophie Curtis - Havenhill Musics Magic


1101  Best Rider 11 years old and under


1st Brooke Cadwallader - Leeara Park First Edition
2nd Grace Purdie - KS B-Witched
3rd Zoe Garland - Taurimu Da Vince
4th Noah Murphy - Windermere In Memory


1102  Best Rider 12, 13 & 14 years old


1st Caitlin Officer - Brookfields Royal Command
2nd Elizabeth McKechnie - Havana
3rd Trey Cadwallader - Willowmead Court Jester
4th Liam Murphy - Linden Realms of Glory


1103  Best Rider 15 & 16 years old


1st Billie Roach - Brookfields InYourDreams
2nd Dans Masterton - KS Rose Dor
3rd Ella Hansen - Beechcroft Martini
Champion Junior Rider Brooke Cadwallader - Leeara Park First Edition
Reserve Champion Junior Rider Billie Roach - Brookfields InYourDreams
Show Ponies


1104  Best Presented - Pony, Rider & Equipment


1st Liam Murphy - Linden Realms of Glory
2nd Lucy Curtis - Jubilee Strephan
3rd Caitlin Officer - Brookfields Royal Command
4th Anna Wilson - Kirraina Statesman


1109  Novice Show Pony 0 - 2 Wins Over 138cm - Not Exceeding 148cm


2nd Shelley Mercer - Glenvar Royal Duke


1110  Novice Show Pony 0 - 5 Wins Over 138cm - Not Exceeding 148cm


1st Lucy Curtis - Jubilee Strephan
2nd Jayna Dinneen - Bly the Burn Highlight
3rd Shelley Mercer - Glenvar Royal Duke
Champion Novice Show Pony Lucy Curtis - Jubilee Strephan
Reserve Champion Novice Show Pony Jayna Dinneen - Bly the Burn Highlight


1111  Novice Paced & Mannered Pony 0 - 5 Wins 128cm - 148cm


1st Lexi Nolan - Merivale Park State Fair
2nd Lucy Curtis - Jubilee Strephan
3rd Linden Riding Pony Stud - Linden Song & Dance
4th Jayna Dinneen - Bly the Burn Highlight


1113  Open Show Pony Over 123cm & not exceeding 128cm


1st Zoe Garland - Taurimu Da Vince
2nd Linden Riding Pony Stud - Linden Summer Tribute
Champion Open Show Pony Not Exceeding 128cm Zoe Garland - Taurimu Da Vince
Reserve Champion Open Show Pony Not Exceeding Linden Riding Pony Stud - Linden Summer Tribute


1114  Open Show Pony Over 128cm - Not Exceeding 133cm


1st Brooke Cadwallader - Leeara Park First Edition
2nd Liam Murphy - Linden Angel Song
3rd Anna Wilson - Glenwood Repose


1115  Open Show Pony Over 133cm - Not Exceeding 138cm


1st Billie Roach - Linden Just a Dream
2nd Lexi Nolan - Merivale Park State Fair
3rd Charlotte Clausen - Roulette Rosa Belle
Champion Open Show Pony Over 128cm & Not Billie Roach - Linden Just a Dream
Reserve Champion Open Show Pony Over 128 & Not Brooke Cadwallader - Leeara Park First Edition


1116  Open Show Pony Over 138cm - Not Exceeding 143cm


1st Liam Murphy - Linden Realms of Glory
2nd Ella Hansen - Beechcroft Martini


1117  Open Show Pony Over 143cm - Not Exceeding 148cm


1st Caitlin Officer - Brookfields Royal Command
2nd Anna Wilson - Kirraina Statesman
Champion Open Show Pony Over 138cm & Not Liam Murphy - Linden Realms of Glory
Reserve Champion Open Show Pony Over 138 & Not Caitlin Officer - Brookfields Royal Command


1118  Open Paced & Mannered Show Pony Not Exceeding 138cm


1st Brooke Cadwallader - Leeara Park First Edition
2nd Liam Murphy - Linden Angel Song
3rd Lexi Nolan - Merivale Park State Fair
4th Zoe Garland - Taurimu Da Vince


1119  Open Paced & Mannered Show Pony Over 138cm & Not Exceeding 148cm


1st Caitlin Officer - Brookfields Royal Command
2nd Liam Murphy - Linden Reelmeof Glory
3rd Ella Hansen - Beechcroft Martini
4th Anna Wilson - Kirraina Statesman


Saddle Hunter Ponies


1120  Best Presented - Pony, Rider & Equipment


1st Sirya Smith - Ashbury La Deva
2nd Jorja Entwisle Out of Eden -
3rd Sophie Curtis - Havenhill Musics Magic
4th Noah Murphy - Windermere In Memory


1125  Novice Saddle Hunter Pony 0 - 2 Wins Over 138cm - Not Exceeding 148cm


2nd Caitlin Rowell - Whispering Willow


1126  Novice Saddle Hunter Pony 0 - 5 Wins Over 138cm - Not Exceeding 148cm


1st Jenna-rose - Supastar
2nd Ellie Strachan - Dex
3rd Caitlin Rowell - Whispering Willow
4th Lauren Phillips - Woodrow Skymaster
Champion Novice Saddle Hunter Pony Jenna-rose - Supastar
Reserve Champion Novice Saddle Hunter Pony Ellie Strachan - Dex


1127  Novice Paced & Mannered Show Hunter Pony 0 - 5 Wins


1st Grace Purdie - KS B-Witched
2nd Jorja Entwisle Out of Eden –
3rd Jenna-rose - Supastar
4th Lauren Phillips - Woodrow Skymaster


1129  Open Saddle Hunter Pony Over 123cm - Not Exceeding 128cm


1st Grace Purdie - KS B-Witched
Champion Open Saddle Hunter Pony Not Exceeding Grace Purdie - KS B-Witched


1130  Open Saddle Hunter Pony Over 128cm - Not Exceeding 133cm


1st Jorja Entwisle Out of Eden -


1131  Open Saddle Hunter Pony Over 133cm - Not Exceeding 138cm


1st Sophie Curtis - Havenhill Musics Magic
Champion Open Saddle Hunter Pony Over 128 & Not Sophie Curtis - Havenhill Musics Magic


1132  Open Saddle Hunter Pony Over 138cm - Not Exceeding 143cm


1st Dans Masterton - KS Rose Dor


1133  Open Saddle Hunter Pony Over 143cm - Not Exceeding 148cm


1st Noah Murphy - Windermere In Memory
2nd Ashleigh Everton - Raptures Unforgettable
3rd Ellie Strachan - Dex
4th Trey Cadwallader - Willowmead Court Jester
4th Sirya Smith - Ashbury La Deva
Champion Open Saddle Hunter Pony Over 138 & Not Noah Murphy - Windermere In Memory
Reserve Champion Open Saddle Hunter Pony Over Jorja Entwisle Out of Eden -


1134  Open Paced & Mannered Saddle Hunter Pony Not Exceeding 138cm


1st Sophie Curtis - Havenhill Musics Magic
2nd Jorja Entwisle Out of Eden -
3rd Samantha Jones - Ty Gwyn Glen Mohr


1135  Open Paced & Mannered Saddle Hunter Pony Over 138cm - Not Exceeding 148cm


1st Noah Murphy - Windermere In Memory
2nd Ashleigh Everton - Raptures Unforgettable
3rd Ellie Strachan - Dex
4th Dans Masterton - KS Rose Dor
Special Pony Classes - Ridden


1154  Best Saddle Hunter Pony 148cm & under


1st Noah Murphy - Windermere In Memory


1155  Best Show Pony 148cm & under


1st Billie Roach - Linden Just a Dream
1156  Best Show Pony 148cm & under1st Billie Roach - Linden Just a Dream


1157  Best Welsh Exhibit


1st Dans Masterton - KS Rose Dor
Working Hunter Pony (Not Exceeding 148cm)


1159  Novice Working Hunter Pony 0 - 2 wins


1st Jenna-rose - Supastar
2nd Matisse Masterton - Triple Star the Last Diamond
3rd Maia Rhys-Davies - Camberley Botangles
4th Senga Hickson - Get the beat


1160  1160 Novice Working Hunter Pony 0 - 5 wins


1st Jenna-rose - Supastar
2nd Ellie Strachan - Dex
3rd Molly Pike - Odfella Nga Rua
4th Matisse Masterton - Triple Star the Last Diamond


1162 Open Working Hunter Pony Over 128cm & Not Exceeding 138cm


1st Sophie Curtis - Havenhill Musics Magicnd Noah Murphy - Windermere More Memorys


1163  1163 Open Working Hunter Pony Over 138cm & Not Exceeding 148cm


1st Lily Webber - Moon Walker
2nd Jenna-rose - Supastar
3rd Maia Rhys-Davies - Camberley Botangles
4th Molly Pike - Odfella Nga Rua
Champion Working Hunter Pony Not exceeding 148cm Lily Webber - Moon Walker
Reserve Champion Working Hunter Pony Not Jenna-rose - Supastar
Hunter Jumping Ponies (Not Exceeding 148cm)


1164  Eye Opener


1st Lily Webber - Moon Walker
2nd Maia Rhys-Davies - Camberley Botangles
3rd Molly Pike - Odfella Nga Rua
4th Florry Kempster - Just Simply Red


1165  Novice Pony Hunter Over Fences 0 - 5 Wins


1st Maia Rhys-Davies - Camberley Botangles
2nd Molly Pike - Odfella Nga Rua
3rd Florry Kempster - Just Simply Red
4th Ellie Strachan - Dex


1166  Novice Pony Hunter Over Fences Not Exceeding 138cm


1st Noah Murphy - Windermere More Memorys


1167  Novice Hunter Over Fences Over 138cm - Not Exceeding 148cm


1st Molly Pike - Odfella Nga Rua
2nd Florry Kempster - Just Simply Red
3rd Jenna-rose - Supastar
4th Senga Hickson - Get the beat


1169  Open Pony Hunter Over Fences Ponies Over 138cm - Not Exceeding 148cm


1st Molly Pike - Odfella Nga Rua
2nd Lily Webber - Moon Walker
3rd Maia Rhys-Davies - Camberley Botangles
4th Florry Kempster - Just Simply Red


1170  Champion Pony Hunter Over 128cm - Not Exceeding 148cm


1st Lily Webber – Moon Walker
2nd Molly Pike - Odfella Nga Rua
3rd 35
4th Florry Kempster - Just Simply Red
5th Ellie Strachan - Dex
Lead Rein Section (Not Exceeding 128cm)


1200  Best Presented - Pony, Rider & Equipment


1st Ruby Ryan - KL Graceful Dance
2nd Ellie Entwisle VP Tiny Dancer -
3rd Aliya Kirkwood - Jubilee Hidden Asset
4th Lucy Jackson - Honors Toy Story


1201  Novice Lead Rein Pony 0 - 5cm Not Exceeding 128cm


1st Ellie Entwisle VP Tiny Dancer -
2nd Aliya Kirkwood - Jubilee Hidden Asset
3rd Ruby Ryan - KL Graceful Dance
4th Lucy Jackson - Honors Toy Story


1202  Open Lead Rein Pony Not Exceeding 123cm


1st Harriet Speedy - Ridgevale Oyster Bay
2nd Pippa Dudding-Thomas - Jubilee Popeye's Image


1203  Open Lead Rein Pony Over 123cm & not Exceeding 128cm


1st Ellie Entwisle VP Tiny Dancer -
2nd Sophie Chipperfield - KS B-Witched
3rd Aliya Kirkwood - Jubilee Hidden Asset
4th Lucy Jackson - Honors Toy Story
4th Ruby Ryan - KL Graceful Dance
Champion Lead Rein Pony Ellie Entwisle VP Tiny Dancer -
Reserve Champion Lead Rein Pony Harriet Speedy - Ridgevale Oyster Bay


1204  Open Paced & Mannered Lead Rein Pony


1st Sophie Chipperfield - KS B-Witched
2nd Harriet Speedy - Ridgevale Oyster Bay
3rd Lucy Jackson - Honors Toy Story
4th Aliya Kirkwood - Jubilee Hidden Asset
4th Ruby Ryan - KL Graceful Dance


1205  Best Lead Rein Combination


1st Harriet Speedy - Ridgevale Oyster Bay
2nd Ruby Ryan - KL Graceful Dance
3rd Lucy Jackson - Honors Toy Story
4th Aliya Kirkwood - Jubilee Hidden Asset
4th Pippa Dudding-Thomas - Jubilee Popeye's Image


1206  Best Lead Rein Rider


1st Aliya Kirkwood - Jubilee Hidden Asset
2nd Sophie Chipperfield - KS B-Witched
3rd Harriet Speedy - Ridgevale Oyster Bay
3rd Pippa Dudding-Thomas - Jubilee Popeye's Image
4th Lucy Jackson - Honors Toy Story
4th Ruby Ryan - KL Graceful Dance


First Ridden


1209 Best Presented - Pony, Rider & Equipment


1st Charli Sabine - Windermere Tiara
2nd Mia Cadwallader - Leeara Park First Edition
3rd Ennie Sanders-Swabey - Willow Park China Blue
4th Ashlin Coulter - River Hights Ballerina


1210  Novice First Ridden Pony 0 - 5 wins Not Exceeding 138cm


1st Zaria Johnstone - Roulette Rosa Belle
2nd Ashlin Coulter - River Hights Ballerina
3rd Valerie Cameron - Rosa


1211  Open First Ridden Pony Not Exceeding 128cm


1st Ashlin Coulter - River Hights Ballerina
2nd Valerie Cameron - Rosa
3rd Ennie Sanders-Swabey - Willow Park China Blue


1212  Open First Ridden Pony Over 128cm & not exceeding 138cm


1st Mia Cadwallader - Leeara Park First Edition
2nd Charli Sabine - Windermere Tiara
3rd Zaria Johnstone - Roulette Rosa Belle
Champion First Ridden Pony Mia Cadwallader - Leeara Park First Edition
Reserve Champion First Ridden Pony Charli Sabine - Windermere Tiara


1213  Best First Ridden Combination


1st Mia Cadwallader - Leeara Park First Edition
2nd Charli Sabine - Windermere Tiara
3rd Zaria Johnstone - Roulette Rosa Belle
4th Valerie Cameron - Rosa
4th Ashlin Coulter - River Hights Ballerina


1214  Novice Paced & Mannered First Ridden Pony 0-5 wins


1st Zaria Johnstone - Roulette
2nd Ashlin Coulter - River Hights Ballerina
3rd Valerie Cameron - Rosa


1215  Open Paced & Mannered First Ridden Pony


1st Mia Cadwallader - Leeara Park First Edition
2nd Charli Sabine - Windermere Tiara
3rd Zaria Johnstone - Roulette Rosa Belle


1216  Novice First Ridden Rider 0 - 5 wins


1st Valerie Cameron - Rosa
2nd Ashlin Coulter - River Hights Ballerina


1217  Open First Ridden Rider


1st Charli Sabine - Windermere Tiara
2nd Mia Cadwallader - Leeara Park First Edition
3rd Zaria Johnstone - Roulette Rosa Belle


PONY YOUTH RING


1218  Best Presented Youth Rider, Mount & Equipment


1st Hayley Smith - Sassy
2nd Harriette Giltrap - Cormac McCarthy
3rd Sophie Archer - Prima Donna Gem
4th Felicity Jarvie - Lowood Denbigh


1219  Best Presented Youth Rider, Mount & Equipment


1st Alisha Croxford - Cedar Holm Twy Marquis
2nd Eva Braithwaite - Greenlee Nevada
3rd Hannah Brinker - Acorn
4th Helena Brinker - Diego


1220  Best Presented Youth Rider, Mount & Equipment


1st Ana Pearce - Mangaone Titoki
2nd Ana Chambers
3rd Nathan
4th Derek Yin


1221  Best Presented Youth Rider, Mount & Equipment


1st 297
2nd 154


1222  Youth Rider Under Eight Years


1st Hayley Smith - Sassy
2nd Harriette Giltrap - Cormac McCarthy
3rd Felicity Jarvie - Lowood Denbigh


1223  Youth Rider - 9 to 12 Years of Age


1st Hannah Brinker-Acorn
2nd Helena Brinker - Diego
3rd Phoebe
3rd Alisha Croxford - Cedar Holm Twy Marquis
4th Eva Braithwaite - Greenlee Nevada


1224  Youth Rider - 13 to 16 Years of Age


1st Ana Chambers - Teina
2nd Nathan


1225  Youth Rider - 16 to 21 Years of Age


Champion Youth Rider Hannah Brinker - Acorn
Reserve Champion Youth Rider Hayley Smith - Sassy


1226  Most Suitable Pony Club Mount Not Exceeding 128cm


1st Hayley Smith - Sassy
2nd Felicity Jarvie - Lowood Denbigh
3rd Helena Brinker - Diego
4th Alisha Croxford - Cedar Holm Twy Marquis


1227  Most Suitable Pony Club Mount Over 128cm - Not Exceeding 148cm


1st Ana Chambers - Teina

2nd Ana Pearce - Mangaone Titoki


1228  Most Suitable Pony Club Mount Over 148cm


Champion Pony Club Mount Ana Chambers - Teina
Reserve Champion Pony Club Mount Ana Pearce - Mangaone Titoki


1229  Youth Handler under Eight Years of Age


1st Sophie Archer - Prima Donna Gem
2nd Hayley Smith - Sassy
3rd Felicity Jarvie - Lowood Denbigh


1230  Youth Handler 9 to 12 Years of Age


1st Eva Braithwaite - Greenlee Nevada
2nd Hannah Brinker - Acorn
3rd Phoebe
4th Alisha Croxford - Cedar Holm Twy Marquis


1231Youth Handler 12 to 16 Years of Age


1st Derek
2nd Nathan
3rd Ana Pearce - Mangaone Titoki
4th Ana Chambers - Teina


1232  Youth Handler 16 to 21 Years of Age


Champion Youth Handler Sophie Archer - Prima Donna Gem
Reserve Champion Youth Handler Eva Braithwaite - Greenlee Nevada


1233  Pony Pleasure Mount Not Exceeding 148cm


1st Hannah Brinker - Acorn
2nd Helena Brinker - Diego
3rd Phoebe
4th Felicity Jarvie - Lowood Denbigh


HAVE A GO @ SHOWING - HORSE RING


1240  Best Presented Horse, Rider & Equipment


1st Toyah Jensen - Te Kohe Hello Dolly
2nd Phillipa Robinson-Haynes - Hampton Court
3rd Jessica Bryant - Highway Man
4th Natalie Miles - Knight Fury


1241  Lightweight Horse


1st Fiona Alexander - Disclosure
2nd Phillipa Robinson-Haynes - Hampton Court
3rd Jessica Bryant - Highway Man


1242  Middlewght Horse


1st Karen Barr - Play for Keeps
2nd Amber Watkins - Tawini
3rdNatalie Miles - Knight Fury

 

1243  Heavyweight Horse


1st Sarah Giltrap - Webster
2nd Toyah Jensen - Te Kohe Hello Dolly
3rd Gaynor Cornick – Manorborn


1244  Horse Suitable for a Lady


1st Fiona Alexander - Disclosure
2nd Sarah Giltrap - Webster
3rd Phillipa Robinson-Haynes - Hampton Court 

4thToyah Jensen - Te Kohe Hello Dolly

 

1245  Horse Suitable for a Gentleman


1st Karen Barr - Play for Keeps
2nd Gaynor Cornick - Manorborn
3rd Natalie Miles - Knight Fury
Champion Horse Fiona Alexander - Disclosure
Reserve Champion Horse Sarah Giltrap - Webster


1246  Paced & Mannered Lightweight Horse


1st Phillipa Robinson-Haynes - Hampton Court
2nd Jessica Bryant - Highway Man


1247  Paced & Mannered Middleweight Horse


1st Toyah Jensen - Te Kohe Hello Dolly
2nd Karen Barr - Play for Keeps
3rd Amber Watkins - Tawini
4th Natalie Miles - Knight Fury


1248  Paced & Mannered Heavyweight Horse


1st Sarah Giltrap - Webster
2nd Gaynor Cornick - Manorborn
Champion Paced & Mannered Horse Phillipa Robinson-Haynes - Hampton Court
Reserve Champion Paced & Mannered Horse Sarah Giltrap – Webster


1249  Rider 12 - 17 Years of Age


1st Jessica Bryant - Highway Man


1250  Rider 17 - 30 Years of Age


1st Toyah Jensen - Te Kohe Hello Dolly
2nd Amber Watkins - Tawini


1251  Rider 30 Years of Age and Over


1st Phillipa Robinson-Haynes - Hampton Court
2nd Fiona Alexander - Disclosure
3rd Sarah Giltrap - Webster
4th Gaynor Cornick - Manorborn
Champion Rider Phillipa Robinson-Haynes - Hampton Court
Reserve Champion Rider Fiona Alexander - Disclosure


1252  Open Pleasure Mount


1st Amber Watkins - Tawini
2nd Gaynor Cornick - Manorborn
3rd Phillipa Robinson-Haynes - Hampton Court
4th Toyah Jensen - Te Kohe Hello Dolly


1253  Open Pairs


1st Natalie Miles - Knight Fury
1st Amber Watkins
2nd Phillipa Robinson-Haynes - Hampton Court
2nd Toyah Jensen - Te Kohe Hello Dolly
3rd Gaynor Cornick - Manorborn
3rd Jessica Bryant - Highway Man


1254  Champagne Race


1st Toyah Jensen - Te Kohe Hello Dolly
2nd Natalie Miles - Knight Fury
3rd Amber Watkins - Tawini
4th Jessica Bryant - Highway Man


Donkey


Donkey Breed Classes


1490  Best Presented Donkey & Handler


1st Trevor Stevens - Sunlove Delos
2nd Jenny Clausen - Awapuni Amber


1491  Novice Donkey - 0-3 Wins.


2nd Rhonda Shirley – Donkey


1494  Best Jenny - 3 years of age & over.


1st Trevor Stevens - Sunlove Delos
2nd Jenny Clausen - Awapuni Amber
3rd Rhonda Shirley - Donkey


1495  Best Jack or Gelding - 3 years of age & over.


Champion Breed Donkey Trevor Stevens - Sunlove Delos
Reserve Champion Breed Donkey Jenny Clausen - Awapuni Amber
Performance Classes - Donkey


1497  Slalom- Led or Ridden against time.


1st Trevor Stevens - Sunlove Delos
2nd Rhonda Shirley - Tammy
3rd Rhonda Shirley - Donkey


1498  Obstacle Course - Donkey Led or Ridden, against time


1st Trevor Stevens - Sunlove Delos
2nd Rhonda Shirley - Rosie
3rd Rhonda Shirley - Tammy
4th Trevor Stevens – Paula


1499  Donkey Long Reining


1st Trevor Stevens - Sunlove Delos
Champion Performance Donkey Trevor Stevens - Sunlove Delos
Reserve Champion Performance Donkey Rhonda Shirley - Rosie
Harness Classes – Donkey


1500  Best Presented - Donkey, Harness & Driver


1st Trevor Stevens - Sunlove Paula


1501  Best Paced - Harness Donkey


1st Trevor Stevens - Sunlove Paula


1502  Best Mannered - Harness donkey


1st Trevor Stevens - Sunlove Paula


Shetland Pony


1681  Best Presented Shetland Pony & Handler


1st Richard Holst - Gleneagles Prince
2nd Richard Holst - Gleneagles Pumpkin


1682  Purebred Stallion - 4 Years & over


1st Richard Holst - Gleneagles Prince


1683  Purebred Mare - 4 Years & over


1st Richard Holst - Gleneagles Pumpkin
2nd Richard Holst - Gleneagles Phoebe
3rd Richard Holst - Tullamore Evie's Sunset


1684  Purebred Gelding -4 Years & over


Champion Shetland Pony Richard Holst - Gleneagles Prince
Reserve Champion Shetland Pony Adult Richard Holst - Gleneagles Pumpkin


1685  Purebred Colt, Filly or Gelding Foal or Yearling


1st Richard Holst - Tullamore Belenus


1686  Purebred Colt, Filly or Gelding - 2 or 3 Years


Champion Shetland Pony Youngstock Richard Holst - Tullamore Belenus Supreme
Champion Shetland Pony Richard Holst - Gleneagles Prince


1687  Best Mane & Tail


1st Richard Holst - Gleneagles Prince
2nd Richard Holst - Gleneagles Pumpkin
3rd Richard Holst - Gleneagles Phoebe


1688 Best Paced & Mannered Pony


1st Richard Holst - Gleneagles Prince
2nd Richard Holst - Gleneagles Pumpkin
3rd Richard Holst - Gleneagles Phoebe


Welsh Section Purebred Welsh


1323  Best Presented Welsh Pony & Handler Sections A, B & C/D


1st Jo Hollin - Nilloh Billie Jean
2nd Sarah Norton-Collins - Aintree Thumberlina
3rd Kara Waters - Onika Joel


1324  Stallion, Dry Mare, Gelding - 4 Years & Over Section A


1st Jo Hollin - Nilloh Billie Jean
2nd Janine Palmer - Springdale Sugar Baby
3rd Melanie Dudding - Jubilee Popeye's Image
4th Sarah Norton-Collins - Aintree Thumberlina


1325  Stallion, Dry Mare - 4 Years & Over Sections B, C & D


1st Karen Wallace - Vanace Clamity
2nd Melanie Dudding - Hollybank Wildwind


1326  Brood Mare 4 Years & Over Sections A, B, C & D


Champion Adult Purebred Jo Hollin - Nilloh Billie Jean
Reserve Champion Adult Purebred Janine Palmer - Springdale Sugar Baby


1328  Foal / Yearling - Sections B, C & D


1st Kara Waters - Onika Joel


1329  Colt, Filly, Gelding - 2 & 3 Years Section A


1st Springdale Pony Stud - Springdale Rosie Posie
2nd Springdale Pony Stud - Springdale Ring a Rosie
3rd Jo Hollin - Nilloh Quick Silver


1330  Colt, Filly, Gelding - 2 & 3 Years Section B, C & D


Champion Youngstock Purebred Springdale Pony Stud - Springdale Rosie Posie
Reserve Champion Youngstock Purebred Springdale Pony Stud - Springdale Ring a Rosie
Supreme Purebred Welsh Exhibit Jo Hollin - Nilloh Billie Jean


Partbred Welsh


1331  Best Presented Partbred


1st Cadwallader - KL Jean Claude
2nd Maureen Harvey - Champagne on Ice
3rd Kerry Sanders - Willow Park China Blue
4th Samantha Maguire - Starlight Ivanhoe


1332  Stallion, Dry Mare, Gelding - 4 Years & Over


1st Alison Davies - Persian Sun
2nd Kerry Sanders - Willow Park China Blue
3rd Keryn Hooker - Glenwood Silver Bell


1335  Colt, Filly, Gelding - 2 & 3 Years


1st Maureen Harvey - Champagne on Ice
2nd Samantha Maguire - Starlight Ivanhoe
3rd Cadwallader - KL Jean Claude
Champion Partbred Welsh Alison Davies - Persian Sun
Reserve Champion Partbred Welsh Maureen Harvey - Champagne on Ice


Special Welsh Classes


1336  Best Welsh Head - 4 Years & Over


1st Karen Wallace - Vanace Clamity
2nd Melanie Dudding - Jubilee Popeye's Image
3rd Keryn Hooker - Glenwood Silver Bell
4th Jo Hollin - Nilloh Billie Jean


1337  Best Movement - 4 Years & Over


1st Janine Palmer - Springdale Sugar Baby
2nd Karen Wallace - Vanace Clamity
3rd Keryn Hooker - Glenwood Silver Bell
4th Jo Hollin - Nilloh Billie Jean


1338  Best Welsh Head - 3 Years & Under


1st Springdale Pony Stud - Springdale Rosie Posie
2nd Jo Hollin - Nilloh Quick Silver
3rd Samantha Maguire - Starlight Ivanhoe
4th Maureen Harvey - Champagne on Ice
4th Springdale Pony Stud - Springdale Ring a Rosie


1339  Best Movement - 3 Years & Under


1st Samantha Maguire - Starlight Ivanhoe
2nd Jo Hollin - Nilloh Quick Silver
2nd Maureen Harvey - Champagne on Ice


Led Pony Classes


1311  Best Presented Pony & Handler


1st Geddes - K L Jean Claude
2nd Melanie Priscott - KS Finishing Touch
3rd Maureen Harvey - Champagne on Ice
4th KL Handler - KL High fasion


1312  Best Movement


1st KL Handler - KL High fasion
2nd Keryn Hooker - Glenwood Silver Bell
3rd Maureen Harvey - Champagne on Ice
4th K.Trow - Master Daniel Of Nicholas Lodge


1313  Best Head


1st Maureen Harvey - Champagne on Ice
2nd elizabeth & Joseph stables - Starlines Steppin Pretty
3rd K.Trow - Master Daniel Of Nicholas Lodge
4th Emily-Rose Ogilvie - Sir Galahad


1314  Best Handler


1st KL Handler - KL High fasion
2nd K.Trow - Master Daniel Of Nicholas Lodge
3rd KL Handler - KS Money Honey
4th Emily-Rose Ogilvie - Sir Galahad


1315  Pony, Foal or Yearling - Not Exceeding 140cm


1st KL Handler - KS Money Honey
2nd Fleur Kern - Vale Halo


1316  Pony Two Years - Not Exceeding 146cm


1st KL Handler - KL High fasion
2nd Geddes - KL Jean Claude
3rd Elizabeth & Joseph stables - Starlines Steppin Pretty


1317  Pony Three Years - Not Exceeding 148cm


1st Melanie Priscott - KS Finishing Touch
Champion Young Stock Led Pony KL Handler - KL High fasion
Reserve Champion Young Stock Led Pony Geddes - KL Jean Claude


1318  Pony Breeders of NZ Youngstock Sash


1st KL Handler - KL High fasion
2nd Geddes - KL Jean Claude
3rd Maureen Harvey - Champagne on Ice
4th Melanie Priscott - KS Finishing Touch


1321  Dry Mare Four Years & Over Not Exceeding 148cm


1st Sirya Smith - Ashbury La Deva
2nd Keryn Hooker - Glenwood Silver Bell


1322  Gelding - Four Years & Over Not Exceeding 148cm


1st Emily-Rose Ogilvie - Sir Galahad
2nd K.Trow - Master Daniel Of Nicholas Lodge
3rd Shanae Savannah - Tiger Tale LS
Champion Dry Mare or Gelding Led Pony Emily-Rose Ogilvie - Sir Galahad
Reserve Champion Dry Mare or Gelding Led Pony Sirya Smith - Ashbury La Deva
Supreme Champion Led Pony KL Handler - KL High fasion


Golden Horse


1301  Best Presented


1st Kerry Sanders - Willow Park China Blue
2nd Maureen Harvey - Champagne on Ice
3rd Becks McDonell Murdie - Adlou Mickey
4th G Hooker/K Davies - Montana


1302  Best Mane & Tail - Palomino & Cremello


1st G Hooker/K Davies - Montana
2nd Nicole Grimme - Golden Odyssey


1304  Best Coloured Palomino & Sooty


1st G Hooker/K Davies - Montana
2nd Becks McDonell Murdie - Adlou Mickey
3rd Nicole Grimme - Golden Odyssey
4th Melanie Dudding - Jubilee Popeye's Image


1305  Best Coloured Buckskin - Broken or Cremello
1st Alison Davies - Persian Sun
2nd Geddes - KL Jean Claude
3rd Kerry Sanders - Willow Park China Blue
4th Nicole Grimme - GG Hazelnut Latte


1306  Best Foal or Yearling


1st Nicole Grimme - GG Hazelnut Latte


1307  Best Two to Three Year old


1st Maureen Harvey - Champagne on Ice
2nd Geddes - KL Jean Claude
3rd Nicole Grimme - Golden Odyssey
Champion Youngstock Golden Horse Maureen Harvey - Champagne on Ice
Reserve Champion Youngstock Golden Horse Geddes - KL Jean Claude


1308  Best Palomino / Sooty Four Years & Over - Any Sex


1st Becks McDonell Murdie - Adlou Mickey
2nd G Hooker/K Davies - Montana
3rd Melanie Dudding - Jubilee Popeye's Image

4th Melanie Dudding - Hollybank Wildwind


1309  Best Buckskin Four Years & Over - Any Sex


1st Kerry Sanders - Willow Park China Blue
2nd Alison Davies - Persian Sun


1310  Best Broken Coloured - Cremello Four Years & Over - Any Sex


Champion Adult Golden Horse Becks McDonell Murdie - Adlou Mickey
Reserve Champion Adult Golden Horse Kerry Sanders - Willow Park China Blue
Supreme Champion Golden Horse Exhibit Maureen Harvey - Champagne on Ice


Harness Section


1401  Presentation - Horse, Driver & Vehicle (All combined)


1st Joanne Taylor - Double Delight
2nd Colin Hicks - Kardi Top Gear
3rd Kaitlin Barendregt - Brooklands Twister Montage


1402  Paced & Mannered


1st Colin Hicks - Kardi Top Gear
2nd Joanne Taylor - Double Delight
3rd Kaitlin Barendregt - Brooklands Twister Montage


1403  Style & Action


1st Colin Hicks - Kardi Top Gear
2nd Joanne Taylor - Double Delight
3rd Kaitlin Barendregt - Brooklands Twister Montage
Champion Harness Horse
Colin Hicks - Kardi Top Gear
Reserve Champion Harness Horse
Joanne Taylor - Double Delight


1404  Concours 'Elegance


1st Kaitlin Barendregt - Brooklands Twister Montage
2nd Joanne Taylor - Double Delight
3rd Colin Hicks - Kardi Top Gear


1405  Novice Driver - any vehicle 0-5 wins at an A&P Show


1st Kaitlin Barendregt - Brooklands Twister Montage


1406  Best Lady Whip


1st Joanne Taylor - Double Delight
2nd Kaitlin Barendregt - Brooklands Twister Montage


1408  Driving Test


1st Joanne Taylor - Double Delight
2nd Kaitlin Barendregt - Brooklands Twister Montage
3rd Colin Hicks - Kardi Top Gear


1409  Slalom Course


1st Joanne Taylor - Double Delight
2nd Kaitlin Barendregt - Brooklands Twister Montage

 

Kaimanawa Horse In hand


1620  Best Presented


1st Maiya Sargent - Cliebrig Theodore
2nd Bella Lockie - Kea Bronte
3rd Sandy Waters - Comet
4th Lydia Kimpton - Arobridoe Maxwell


1621 Best 3 Year old & under - any sex


1st Madeleine Flannagan - Whitiora Feijoa KH
2nd Sandy Waters - Comet
3rd Lilia Horlancher - Sweet Sorrento Moon


1622  Best Mare 4 year old & over


1st Bella Lockie - Kea Bronte
2nd Pipi Cornish - Lunaire
3rd Alise Rogers - Show Tym Testimony KH
4th Rachel Creswell - Brookby Sweetheart


1623  Stallion or Gelding 4 years old & over


1st Jessica Steele - Frewins Folly Nikau
2nd Melissa Kelsey - KH Hearts Desire
3rd Maiya Sargent - Cliebrig Theodore
4th Lydia Kimpton - Arobridoe Maxwell
Champion Kaimanawa Bella Lockie - Kea Bronte
Reserve Champion Kaimanawa Jessica Steele - Frewins Folly Nikau


1624  Senior Handler - 18 Years Old and over


1st Melissa Kelsey - KH Hearts Desire
2nd Rachel Creswell - Brookby Sweetheart
3rd Madeleine Flannagan - Whitiora Feijoa KH
4th Elaine Davies - Tonto


1625  Junior Handler - 17 Years Old and under 3 years & under


1st Bella Lockie - Kea Bronte
2nd Pipi Cornish - Lunaire
3rd Reagan McCall - Jet
3rd Alise Rogers - Show Tym Testimony KH


1626  Best Paced and Mannered Horse - In Hand 3 years & under


1st Madeleine Flannagan - Whitiora Feijoa KH
2nd Lilia Horlancher - Sweet Sorrento Moon


1627  Best Paced and Mannered Horse - In Hand 4 years & over


1st Pipi Cornish - Lunaire
2nd Melissa Kelsey - KH Hearts Desire
3rd Reagan McCall - Jet
4th Bella Lockie - Kea Bronte
Champion Paced & Mannered Kaimanawa Pipi Cornish - Lunaire
Reserve Champion Paced & Mannered Kaimanawa Melissa Kelsey - KH Hearts Desire


Ridden Classes


1628  Best walk and Trot


1st Bella Lockie - Kea Bronte
2nd Summer Secrest - Misty Mountain Gold KH
3rd Ana Pearce - Mangaone Titoki
4th Pipi Cornish - Lunaire


1629  New Combination - Chase Memorial Trophy


1st Reagan McCall - Jet
2nd Ana Pearce - Mangaone Titoki
3rd Sandy Waters - Comet
4th Lydia Kimpton - Arobridoe Maxwell


1630  Novice Combination - 0 - 3 Wins Under Saddle


1st Amber Watkins - Tawini
2nd Amie Chang - Darcy
3rd Reagan McCall - Jet
4th Anna Pearce


1631  Open Combination - The Rocky Award Trophy


1st Bella Lockie - Kea Bronte
2nd Amber Watkins - Tawini
3rd Reagan McCall - Jet
4th Maiya Sargent - Cliebrig Theodore
Champion Kaimanawa On The Flat Bella Lockie - Kea Bronte
Reserve Champion Kaimanawa On The Flat Amber Watkins - Tawini


1632  Obstacles Course - Senior 18 Years & Over


1st Bella Lockie
2nd Amber Watkins - Tawini
3rd Summer Secrest - Misty Mountain Gold KH


1633  Obstacles Course - Junior 17 Years & Under


1st Lilia Horlacher - Dajata Little Legend
2nd Reagan McCall - Jet
3rd Pipi Cornish - Lunaire
4th Ana Pearce - Mangaone Titoki


1634  Best Pony Club Mount


1st Lilia Horlacher - Dajata Little Legend
2nd Jessica Steele - Frewins Folly Nikau
3rd Ana Pearce - Mangaone Titoki
4th Reagan McCall - Jet


1635  Senior Rider - On The Flat - 18 Years & Over


1st Aimie Chang
2nd Bella Lockie
3rd Amber Watkins - Tawini
4th Summer Secrest - Misty Mountain Gold KH


1636  Junior Rider - On The Flat - 17 Years & Under


1st Ana Pearce - Mangaone Titoki
2nd Pipi Cornish - Lunaire
3rd Reagan McCall - Jet
4th Jessica Steele - Frewins Folly Nikau
Ridden Jumping Classes


1637  Walk, Trot, Canter, Jump


1st Lydia Kimpton - Arobridoe Maxwell
2nd Amie Chang - Darcy
3rd Reagan McCall - Jet
4th Bella Lockie - Kea Bronte


1638  Novice Hunter 0-3 wins


1st Lydia Kimpton - Arobridoe Maxwell
2nd Reagan McCall - Jet
3rd Amie Chang - Darcy
4th Amber Watkins - Tawini


1639  Open Hunter - Curious George Memorial Trophy


1st Pipi Cornish - Lunaire
2nd Bella Lockie - Kea Bronte
3rd Amber Watkins - Tawini
4th Amie Chang - Darcy


1640  Senior Rider over fences (18 years and over)


1st Amber Watkins - Tawini
2nd Bella Lockie
3rd Amie Chang
4th Summer Secrest - Misty Mountain Gold KH


1641  Junior Rider over fences (17 years and under


1st Lydia Kimpton - Arobridoe Maxwell
2nd Pipi Cornish - Lunaire
3rd Reagan McCall - Jet
4th Ana Pearce - Mangaone Titoki
Led Horse - Over 148cm Junior Led


1530  Best Presented Horse & Handler (3 Years & Under)


1st Melanie Barton - Lord Gallagher
2nd Holly Thompson - Pageantry HT
3rd Teresa Nairn - State of Grace


1531  Show Hack or Park Hack 3 Years & Under


1st Melanie Barton - Lord Gallagher
2nd Teresa Nairn - State of Grace
3rd Holly Thompson - Pageantry HT


1532  Riding Horse 3 Years & Under


1st Georgia Grimme - Quicksilver RA
2nd Ms Doering - Rosari Daphne
3rd Teresa Nairn - Mein Jewel


1533  Saddle Hunter 3 Years & Under


Champion Led Junior Show Horse Melanie Barton - Lord Gallagher
Reserve Champion Led Junior Show Horse Georgia Grimme - Quicksilver RA


1534  Foal or Yearling - Any Sex - To Mature Over 148cm


1st Ms Doering - Little Prince
2nd Nicole Grimme - GG Hazelnut Latte
3rd Teresa Nairn - Mein Jewel


1535  Two Year Old - Any Sex - To Mature Over 148cm


1st Ms Doering - Rosari Daphne
2nd Melanie Barton - Lord Gallagher


1536  Thee Year Old - Any Sex - To Mature Over 148cm


1st Georgia Grimme - Quicksilver RA
2nd Teresa Nairn - State of Grace
3rd Nicole Grimme - Golden Odyssey
Champion Junior Young Stock Ms Doering - Rosari Daphne
Reserve Champion Junior Young Stock Ms Doering - Little Prince


1537  Suitable for Dressage - 3 Years & Under


1st Melanie Barton - Lord Gallagher
2nd Teresa Nairn - Mein Jewel
3rd Georgia Grimme - Quicksilver RA
4th Nicole Grimme - Golden Odyssey


1538  Suitable for Eventing - 3 Years & Under


1st Melanie Barton - Lord Gallagher
2nd Teresa Nairn - State of Grace


1539  Suitable for Show Jumping - 3 Years & Under


1st Melanie Barton - Lord Gallagher
2nd Teresa Nairn - Mein Jewel
Champion Junior Performance Horse Melanie Barton - Lord Gallagher
Reserve Champion Junior Performance Horse Teresa Nairn - State of Grace


Adult Led


1540  Best Presented Horse & Handler


1st Anne Hjorth & Peter Hill - Rubinacci
2nd Keryn Fisher - Roman Toia
3rd Aimee McCann - San Mateo Valenta FX


1541  Show Hack or Park Hack 4 Years & Over


1st Anne Hjorth & Peter Hill - Rubinacci
2nd Georgia Grimme - Showgirl FF


1542  Riding Horse 4 Years &


2nd Grace Farrell - Vollrath Luigi
3rd Alison Davies - Persian Sun
4th Gretel Webber - Allegresse


1543  Saddle Hunter 4 Years & Over


1st Aimee McCann - San Mateo Valenta FX
Champion Led Adult Show Horse Anne Hjorth & Peter Hill - Rubinacci
Reserve Champion Led Adult Show Horse gary jackson - higher ground


1545  Gelding - 4 Years & Over - Over 148cm


1st Anne Hjorth & Peter Hill - Rubinacci
2nd Keryn Fisher - Roman Toia
3rd Alison Davies - Persian Sun
4th Grace Farrell - Vollrath Luigi


1546  Dry Mare - 4 Years & Over - Over 148cm


1st Aimee McCann - San Mateo Valenta FX
2nd Gretel Webber - Allegresse


1547  Brood Mare - 4 Years & Over - Over 148cm


1st Georgia Grimme - Showgirl FF Champion Led Adult Horse Anne Hjorth & Peter Hill - Rubinacci
Reserve Champion Led Adult Horse Keryn Fisher - Roman Toia


1548  Suitable for Dressage - 4 Years & Over


1st Grace Farrell - Vollrath Luigi
2nd gary jackson - higher ground
3rd Keryn Fisher - Roman Toia
4th Gretel Webber - Allegresse


1549  Suitable for Eventing - 4 Years & Over


1st Anne Hjorth & Peter Hill - Rubinacci
2nd Keryn Fisher - Roman Toia
3rd Aimee McCann - San Mateo Valenta FX
4th Gretel Webber - Allegresse


1550  Suitable for Show Jumping - 4 Years & Over


1st gary jackson - higher ground
2nd Aimee McCann - San Mateo Valenta FX
Champion Adult Led Performance Horse Anne Hjorth & Peter Hill - Rubinacci
Reserve Champion Adult Led Performance Horse gary jackson - higher ground
Supreme Champion Led Horse Anne Hjorth & Peter Hill - Rubinacci


Pinto


LED PINTO


1560  Best Presented Pinto & Handler


1st Melissa Eggleton - BV Windrivers Magician
2nd elizabeth stables - Starlines Paint Me A Dream
3rd Erin Coats - River rock angel
4th Jennifer Savannah - GF Thats The Spot


1561  Best Colour & Pattern - Any Height


1st Erin Coats - River rock angel
2nd elizabeth stables - Starlines Paint Me A Dream
3rd Georgina Nicholson - Carolina Reaper
4th Connor Hill - Double shot Tequila


1562  Suitability for Dressage - Any Height


1st pinto - PS Winds of Wonderland
2nd Katrina Davis - BV Illusionist
3rd Carl & Lisa Gately - Wembleybrook Nitro
4th Melissa Eggleton - BV Windrivers Magician


1563  Suitability for Jumping - Any Height


1st Jennifer Savannah - GF Thats The Spot
2nd pinto - PS Winds of Wonderland
3rd Melissa Eggleton - BV Windrivers Magician
4th Katrina Davis - BV Illusionist


1565  Pinto Pony 4 Years & Over Not to Exceed 148cm


1st Leanne Bertling - Toy Boy
2nd elizabeth stables - Starlines Paint Me A Dream
3rd Connor Hill - Double shot Tequila
Champion Pinto Pony Leanne Bertling - Toy Boy
Reserve Champion Pinto Pony elizabeth stables - Starlines Paint Me A Dream


1567  Two or Three Year Old To Mature Over 148cm


1st Carl & Lisa Gately - Wembleybrook Nitro
2nd Karyn Blake - WRS Smokin Joe
3rd Georgina Nicholson - Carolina Reaper
Champion Pinto Youngstock Horse Carl & Lisa Gately - Wembleybrook Nitro
Reserve Champion Pinto Horse Youngstock Karyn Blake - WRS Smokin Joe


1568  Show Horse - 4 Years and Over - Over 148cm


1st Erin Coats - River rock angel


1569  Saddle Hunter - 4 Years & Over - Over 148cm


1st Katrina Davis - BV Illusionist
2nd Andrea Miller - Camoflage
3rd Melissa Eggleton - BV Windrivers Magician
4th pinto - PS Winds of Wonderland
Champion Adult Pinto Horse Katrina Davis - BV Illusionist
Reserve Champion Adult Pinto Horse Andrea Miller - Camoflage
Supreme Champion Led Pinto Katrina Davis - BV Illusionist


Ridden Pinto Classes


1580  Best Presented Ridden Pinto


1st Sarah Revis - Triple Star Puzzled by Time
2nd Andrea Miller - Camoflage
3rd Erin Coats - River rock angel
4th Katrina Davis - BV Illusionist


1581  Rider - 17 Years & Under


1st Britney Laurence - Django Unchained
2nd Connor Hill - Double shot Tequila


1582  Rider - 18 Years & Over


1st Sarah Revis - Triple Star Puzzled by Time
2nd G Hooker/K Davies - San Mateo Chyanne
3rd Erin Coats - River rock angel
4th Andrea Miller – Camoflage


1583  Novice Pinto Pony - 148cm & Under 0 - 5 Wins
1st Connor Hill - Double shot Tequila


1584  Open Pinto Pony - 148cm & Under


1st Connor Hill - Double shot Tequila


1585  Best Paced & Mannered Pinto Pony - 148cm & under


1st Connor Hill - Double shot Tequila
Champion Ridden Pinto Pony Connor Hill - Double shot Tequila


1586  Novice Pinto Horse - Over 148cm - 0 - 5 Wins


1st Katrina Davis - BV Illusionist
2nd Melissa Eggleton - BV Windrivers Magician
3rd G Hooker/K Davies - San Mateo Chyanne
4th pinto - PS Winds of Wonderland


1587  Open Pinto Show Horse - Over 148cm


1st Erin Coats - River rock angel


1588  Open Pinto Saddle Hunter Horse - Over 148cm


1st Katrina Davis - BV Illusionist
2nd Sarah Revis - Triple Star Puzzled by Time
3rd Melissa Eggleton - BV Windrivers Magician
4th G Hooker/K Davies - San Mateo Chyanne


1589  Best Paced & Mannered Pinto Horse - Over 148cm


1st Sarah Revis - Triple Star Puzzled by Time
2nd Andrea Miller - Camoflage
3rd G Hooker/K Davies - San Mateo Chyanne
4th Melissa Eggleton - BV Windrivers Magician


Standardbred In Hand


1600  Best Presented Horse & Handler


1st Shannon MacFarlane - Ideal Love
2nd Mel Auret - Bear Necessity
3rd Christina Bird - Shake Your Bon Bon
4th Jenn Savill - Dougie Maguire
4th Michelle Fleming - King tut


1601  Mare / Filly


1st Christina Bird - Shake Your Bon Bon


1602  Colt / Gelding / Stallion


1st Mel Auret - Bear Necessity
2nd Michelle Fleming - King tut
3rd Shannon MacFarlane - Ideal Love
4th Jenn Savill - Dougie Maguire
Champion In Hand Standard Bred Mel Auret - Bear Necessity
Reserve Champion In Hand Standardbred Christina Bird - Shake Your Bon Bon


1603  Best Paced In Hand Standardbred


1st Michelle Fleming - King tut
2nd Shannon MacFarlane - Ideal Love
3rd Mel Auret - Bear Necessity
4th Jenn Savill - Dougie Maguire


1604   Best Handler


1st Jenn Savill - Dougie Maguire
2nd Christina Bird - Shake Your Bon Bon
3rd Mel Auret - Bear Necessity
4th Michelle Fleming - King tut


Ridden


1605  Best Presented Horse, Rider & Equipment


1st Michelle Fleming - King tut
2nd Shannon MacFarlane - Ideal Love
3rd Mel Auret - Bear Necessity


1606  Best Rider On A Standardbred


1st Michelle Fleming - King tut
2nd Mel Auret - Bear Necessity
3rd Shannon MacFarlane - Ideal Love
4th Jenn Savill - Dougie Maguire


1607  Novice 0 - 5 Wins


1st Jenn Savill - Dougie Maguire
2nd Annalise Bennett - Viking Ruler
3rd Mel Auret - Bear Necessity


1608  Open Standardbred


1st Michelle Fleming - King tut
2nd Shannon MacFarlane - Ideal Love
Champion Ridden Standardbred Michelle Fleming - King tut
Reserve Champion Ridden Standardbred Shannon MacFarlane - Ideal Love


1609  Best Paced Standardbred


1st Shannon MacFarlane - Ideal Love
2nd Michelle Fleming - King tut
2nd Annalise Bennett - Viking Ruler


1610  Best Mannered Standardbred


1st Michelle Fleming - King tut
2nd Shannon MacFarlane - Ideal Love
3rd Annalise Bennett - Viking Ruler


1611  Best Walking


1st Michelle Fleming - King tut
2nd Annalise Bennett - Viking Ruler
3rd Mel Auret - Bear Necessity
4th Shannon MacFarlane - Ideal Love


1612  Ladies Standardbred to be ridden by a Lady or Gentleman


1st Shannon MacFarlane - Ideal Love
2nd Annalise Bennett - Viking Ruler


1613  Gentleman's Standardbred to be ridden by a Lady or Gentleman


1st Michelle Fleming - King tut
2nd Mel Auret - Bear Necessity
Gypsy Cob Section Led Classes


1751  Best Presented Purebred or Partbred


1st Sally House - GRS Princes Lion Heart
2nd Leanne Bertling - Toy Boy
3rd Margot Wilde - Cherrywood Eclipse


1752  Purebred Adult - 4 Years and Over


1st Sally House - GRS Princes Lion Heart
2nd Sophie Hobbs - Paintball 'Ells Bells


1754  Purebred Foal or Yearling


Champion Purebred In Hand Gypsy Cob Section Sally House - GRS Princes Lion Heart
Reserve Champion Purebred In Hand Gypsy Cob Sophie Hobbs - Paintball 'Ells Bells


1755  Partbred Adult - 4 Years and Over


1st Leanne Bertling - Toy Boy
2nd Sophie Hobbs - Cherrywood Eclipse


1757  Partbred Foal or Yearling


Champion Partbred In Hand Gypsy Cob Section Leanne Bertling - Toy Boy
Reserve Champion Partbred In Hand Gypsy Cob Sophie Hobbs - Cherrywood Eclipse
Supreme Champion In Hand Gypsy Cob Leanne Bertling - Toy Boy


1758  Best Paced - Purebred


1st Sophie Hobbs - Paintball 'Ells Bells
2nd Sally House - GRS Princes Lion Heart1759 Best Paced - Partbred


1759  Best Paced - Partbred


1st Leanne Bertling - Toy Boy
2nd Sophie Hobbs - Cherrywood Eclipse


1760  Best Mannered - Purebred


1st Sophie Hobbs - Paintball 'Ells Bells
2nd Sally House - GRS Princes Lion Heart


1761  Best Mannered - Partbred


1st Leanne Bertling - Toy Boy
2nd Sophie Hobbs - Cherrywood Eclipse


Ridden Classes


1763  Novice Purebred 0-5 wins


1st Sophie Hobbs - Paintball 'Ells Bells


1765  Open Purebred


1st Sophie Hobbs - Paintball 'Ells Bells


Mountain & Moorland Section


1771  Best Presented - Pony, Handler & Equipment


1st Susan Mcleod - Balmoral Lui
2nd Silverthorn Stud - Dingmac Eagle Rock
3rd Lenesca Morrow - Kohatu Harvest Moon
4th Silverthorn Stud - Withenlee Poppet


1772  Foal or Yearling - Any Sex


1st Silverthorn Stud - Silverthorn Crazy Diamond


1773  Filly - 2 & 3 Years


1st Silverthorn Stud - Silverthorn Steppin' Out


1774  Colt or Gelding - 2 & 3 Years


Champion Youngstock Mountain & Moorland Silverthorn Stud - Silverthorn Crazy Diamond


1775  Mare - 4 Years & Over


1st Susan Mcleod - Balmoral Lui
2nd Silverthorn Stud - Withenlee Poppet
3rd Lenesca Morrow - Kohatu Harvest Moon


1776  Gelding - 4 years & Over


1st Lenesca Morrow - Rimrock Gandalf


1777  Stallion - 4 Years & Over (stallion rules apply)


1st Silverthorn Stud - Dingmac Eagle Rock
Champion Adult Mountain & Moorland Silverthorn Stud - Dingmac Eagle Rock
Supreme Champion Mountain Moorland Silverthorn Stud - Dingmac Eagle Rock


1778  Best Handler - Any age


1st Silverthorn Stud - Dingmac Eagle Rock
2nd Silverthorn Stud - Silverthorn Steppin' Out
3rd Lenesca Morrow - Rimrock Gandalf
4thSilverthorn Stud - Withenlee Poppet


1779  Best Paced & Mannered


1st Silverthorn Stud - Dingmac Eagle Rock
2nd Lenesca Morrow - Kohatu Harvest Moon
3rd Silverthorn Stud - Silverthorn Steppin' Out
4th Silverthorn Stud - Silverthorn Crazy Diamond


1780  Best Mane & Tail

1st Silverthorn Stud - Dingmac Eagle Rock
2nd Silverthorn Stud - Silverthorn Steppin' Out
3rd Lenesca Morrow - Rimrock Gandalf
4th Susan Mcleod - Balmoral Lui